Dernek Başkanımız Şaban Efe'nin Hayatı


Bugün, Melamilik mesleğinin manevi seceresini devam ettiren Şaban Görhan Efendi Hazretleri yurdumuzun güzel beldelerinden biri olan Hatay’ın İskenderun İlçesi’nde 05.10.1950 tarihinde dünyaya geldi.
Annesinin adı Mukaddes, babasının adı Ömer’dir. Bu ailenin beş çocuğundan en büyük olanıdır. İlköğrenimini Atatürk İlk Okulu’nda okumuştur.
Üçüncü sınıftan itibaren yaz tatillerinde dayısının yanında kaynakçı çırağı olarak çalışmış ve okulunun bitmesinden sonra aynı mesleğe devam etmiştir. Sonra Ersoy Sanayi İşletmesi İplik Çırçır Dokuma Fabrikası’nın atölye kısmında kaynakçı ustası olarak çalışmıştır.

1970 yılında halasının kızıyla dünya evine girmiştir. Henüz dört aylık evliyken, 3 Kasım 1970 tarihinde askerliğini yapmak üzere İzmir’e gelmiş, sabahtan akşama kadar gezmiş ve akşamında da Manisa’ya askeri birliğine teslim olmuştur.
Henüz askerliğinin altıncı ayında iken, bir oğlu olduğunu babasından gelen mektupla öğrenmiştir. Askerliğinin birinci yılındayken; annesi, babası, kardeşleri, eşi ve çocuğunun İzmir’e taşındığı haberini almıştır. Ve hemen 30 günlük senelik izne ayrılmış,
ailesinin yanına izmir’e gelmiştir. Bu izin süresince bol bol izmiri gezerek ailesi ile birlikte olmuş hasret gidermiştir. Haziran 1972 yılında askerlik görevini bitirip, Karşıyaka İlçesi’nin Gümüşpala Mahallesi’nde olan ailesinin yanına gelmiştir. İzmir’in çeşitli semtlerinde kiracılık yapan Efendim, nihayet 1985 yılında Buca İlçesi’nin Çamlıpınar Mahallesinde, daha önce almış olduğu arsaya ev yaptırmıştır. Hala o evde ailesi ve torunlarıyla yaşamaktadır. Efendi Hazretleri’nin hayatta üç oğlu ve bir kızı vardır.

İzmir’de mesleğiyle ilgili iş bulmuş, otomobil motorlarının krank millerini kaynak yaparak altı yıl mesleğini sürdürmüştür. Daha sonra İzmir Büyükşehir Belediyesi Eshot Atölyesi’nin yapmış olduğu imtihanı kazanmış, kaynakçı ustası olarak iş başı yapmış ve 17 yıl üç ay çalışıp, bu kurumdan emekli olmuştur.
Aynı atölyede çalışan Ali Çoban arkadaşıyla dini mevzuları konuşurken, bir ayet mealini anlatarak “Allah insanlara, sizin kalbiniz benim evimdir. Oraya benden başka ne koyarsanız; aileniz, işiniz, malınız, mülkünüz, neyiniz varsa, sizin PUTUNUZ olur ” demiştir. Efendim Mürşidim Şaban Görhan Hazretleri itiraz etmiş “Hayır öyle şey olur mu? “ demiştir.
Bu mevzuyu ve Allah’a nasıl kurban edildiğini Şaban Görhan Hazretleri’nin kendisinden dinleyelim: Ali Çoban bana, “ Bu işin aslını öğrenmek istersen, seni bir İnsan-ı Kamil’e götüreyim de ondan dinleyip öğren, o zaman söylediklerime kanaat getirirsin. yalnız Allah’a kurban olursan, başını kestirirsen“ dedi. Ben de tereddüt etmeden başım, canım Allah’a kurban olsun dedim. Nitekim o akşam-6-ekim,-1988yılında İnsan-ı Kamil olan Davut Yılmaz Efendi Hazretleri’ne götürdü.
Bende , gönüllü olarak Hazreti İsmail gibi Allah’a kurban edilmemi başımın kesilmesini bekledim. O gece Allah’a kurban olmam gerçekleşti ve o günden bugüne Davut Yılmaz Efendi’den iki bin on bir,yılı nisanın on ikisinde bu dünyadan göç edene kadar 23 sene seyr-i süluk görüp, makam ve meratiplerimi bitirdim.

Davut Yılmaz Efendi 23.07.2007 tarihinde “ Evladım Şaban Efendi, Haktan sana hüccet var. Bu hüccet pir emri olan Melamilerce bilinen hakikat hüccetidir. Al buyur muminun olsun âmin âmin âmin” dediler. “Allah’a talip olan insanları irşat et, yetiştir, kemale erdir.” Diye emir buyurdular. Şaban Görhan Efendi’min hayatını anlatmayı bana lütfeden Allah’ıma hamdu senalar olsun.

Melami İhvanı
 

Av. TUĞBA ÖZDEMİR

Site Tasarım: Egetanıtım Web Tasarım